Automatyczne prawo do odszkodowań po potrąceniu pieszych, rowerzystów we Francji

Często zdarza się, że osoby poszkodowane, które były pieszymi lub rowerzystami i brały udział w wypadku, doznając obrażeń cielesnych, nie występują o odszkodowanie, gdyż uważają, że wypadek był z ich winy.

Trzeba wiedzieć o tym, że we Francji ustawa z lipca 1985 r., szczególnie chroni pieszych, do których zaliczani są również rowerzyści, a w niektórych przypadkach kierowcy pojazdów biorących udział w wypadku, jeżeli znajdują się poza pojazdem, np. biorąc udział w gaszeniu pożaru pojazdu lub zmieniając koło, nawet na autostradzie, gdzie tego rodzaju czynności są zakazane jako szczególnie niebezpieczne (Gabinet otrzymał takich sprawach odszkodowania dla osób bliskich – kierowca wysiadł w porze nocnej z samochodu, aby ugasić pożar przyczepy na autostradzie, nie zabezpieczając miejsca ( brak trójkąta i świateł ostrzegawczych) – został potraktowany jako pieszy).

Podobnie są traktowani kierowcy samochodów ciężarowych, jeżeli w trakcie rozładunku zostali najechani wózkiem widłowym lub spadły na nich palety.

W przypadku, jeżeli osoba poszkodowana jest w wieku poniżej 16 lub powyżej 70 lat, a również jeżeli ma przyznany stopień inwalidztwa w 80 %, to nawet wtedy, gdy ponosi odpowiedzialność za wypadek, to ma prawo do odszkodowania i ubezpieczyciel nie może w żaden sposób tego kwestionować. W jednej z prowadzonych spraw przez kancelarię osoba cierpiąca na chorobę psychiczną wjechała rowerem na autostradę w nocy i jej rodzina uzyskała zadośćuczynienie.

W innych przypadkach ubezpieczyciel kierowcy, który spowodował wypadek, może się uwolnić od odpowiedzialności tylko wtedy, jeśli wykaże, że wypadek nastąpił z powodu ciężkiej winy pieszego, co w praktyce jest trudne do udowodnienia (np. pieszy, który wbiegł przez nieuwagę pod samochód i uległ wypadkowi, ma prawo do odszkodowania).

NIE TRZEBA CZEKAC NA ROZPRAWE KARNA, ABY UZYSKAC ODSZKODOWANIE JEZELI JEST SIE PIESZYM

Aby wystąpić o odszkodowanie, osoba pokrzywdzona (pieszy, rowerzysta, pasażer samochodu) nie musi czekać na wynik postępowania karnego.

Wystarczy odpowiednie zaświadczenie z policji lub z prokuratury, że taki wypadek miał miejsce i dana osoba została w nim poszkodowana.

W praktyce oznacza to, że w niezwykle szybkim czasie po wypadku można wystąpić o odszkodowanie od firmy ubezpieczeniowej, która ubezpiecza pojazd, który spowodował wypadek.

W pierwszym okresie takie powództwo może się ograniczyć jedynie do zasądzenia zaliczki oraz do wyznaczania eksperta, aby dokonał ustaleń koniecznych do odszkodowania.